- Detalji
- Autor Super User
- Kategorija: aktivnosti
- Objavljeno 08 decembar 2014
- Datum kreiranja: 17 februar 2015
- Pogodaka: 7482
Predstavnici Fondacije „Duško Jovanović” predstavili su lik i djelo ubijenog urednika „Dana” na medijskom simpozijumu o istraživačkom novinarstvu koji je održan u Londonu od 5. do 7. decembra 2014. godine, u organizaciji Logan fondacije i britanskog Centra za istraživačko novinarstvo.
Direktorka te fondacije Slavica Jovanović najavila je da će u maju naredne godine biti dodijeljena Druga međunarodna nagrada za doprinos u razvoju istraživačkog novinarstva.
Konkurs će biti otvoren od marta do aprila 2015. godine, a nagrada će biti dodijeljena 27. maja, na dan ubistva Duška Jovanovića.
U okviru trodnevnog simpozijuma u Barbikan centru u Londonu Jovanovićeva se srela sa Gevinom Mekfejdenom, direktorom britanskog Centra za istraživačko novinarstvo; Louvelom Bergmanom, direktorom Programa za istraživačko novinarstvo na Univerzitetu Kalifornija u SAD i dobitnikom Pulicerove nagrade; Mihaelom Sonthajmerom, novinarom njemačkog lista „Špigl”, koji je koordinator programa razmjene i objavljivanja materijala koji je dostavio bivši obavještajni analitičar SAD Edvard Snoudeni sa Beatris Edvards, direktorkom Međunarodne organizacije za zaštitu zviždača (lica koja javno upozoravaju na nelegalne aktivnosti).
Tokom susreta ukazala je na važnost rada Fondacije „Duško Jovanović” i na njene ciljeve, kao i na razvoj istraživačkog novinarstva, posebno u Crnoj Gori. Jovanovićeva je sagovornike upoznala sa detaljima ubistva urednika „Dana”. Supruga Duška Jovanovića podsjetila je učesnike simpozijuma da je urednik „Dana” ubijen 2004. godine u klasičnoj sačekuši ispred redakcije. Istakla je da se preko deset i po godina ništa ne zna o počiniocima i nalogodavcima tog zločina, ali je poručila da nikada neće dozvoliti da to ubistvo bude zaboravljeno.
Učesnicima simpozijuma je predočila da su pojedini elektronski i štampani mediji u Crnoj Gori bili dio harange protiv njenog pokojnog supruga, protiv nje i njihovog sina.
–Zdrava logika nameće zaključak da bi svaka država u tim trenucima pružila podršku onima koji su žrtve nasilja, ali to nije slučaj u Crnoj Gori. To upućuje na zaključak da država nije ni imala namjeru da rasvijetli Duškovo ubistvo. Zato je moja misija da dnevne novine „Dan” i poslije smrti glavnog i odgovornog urednika nastave putem istine, bez učešća u harangama protiv bilo koga personalno, a posebno protiv onih koji su žrtve nasilja i zločina. Naravno, izuzimam kritiku vlasti koja ne radi za dobrobit vlastitog naroda. Ni deset i po godina od ubistva Duška Jovanovića nema pravosnažne sudske odluke za počinioce tog zločina, a nalogodavci nikada nijesu ni identifikovani zbog nedostatka političke i institucionalne volje državnih organa Crne Gore. Zašto te volje nema, suvišno je pitanje – zaključila je Jovanovićeva. Sagovornicima je predočila i da većina ljudi u Crnoj Gori misli da je njen pokojni suprug bio jedina opozicija režimu koji je više od dvije decenije na vlasti.
Mekfejden i Bergman su poručili da svaki zločin nad novinarima mora biti rasvijetljen.Takođe, zanimalo ih je i na koji način funkcioniše Fondacija „Duško Jovanović” i iskazali su podršku Slavici Jovanović zbog hrabrosti i istrajnosti da se rasvijetli ubistvo njenog supruga.
Tokom debate o stanju u medijima, čiji su panelisti bili Mekfejden i Bergman, novinar „Dana” Marko Vešović pitao je u kojoj mjeri evropska novinarska zajednica može da izvrši pritisak na pojedine vlade, konkretno na crnogorsku, da se rasvijetle napadi na novinare. Mekfejden je rekao da su brojne vlade u svijetu neprijatelji medijskih sloboda i da su napadi na novinare veliki problem. Bergman je istakao da pitanje bezbjednosti novinara urgentno treba riješiti. Podsjetio je da je u Meksiku u protekloj godini stradalo preko 100 novinara i predočio da tom državom haraju narko-bande i da je godinama na dnu liste medijskih sloboda.
Panel u Barbikan centru prenosila je televizija Njuz piks lajv, a simpozijum je protekao u znaku debate o ulozi Vikiliksa i Edvarda Snoudena u razvoju novinarstva. Njemački novinar Sonthajmer predočio je direktorki Fondacije „Duško Jovanović” detalje iz Snoudenovih dokumenata, ističući da se radi o vrlo dragocjenim svjedočanstvima o postupanju agencije NSA. On i Jovanovićeva razgovarali su i o izazovima sa kojima se suočavaju mediji u Evropi, a posebno su ukazali na važnost stvaranja bezbjednog ambijenta za rad novinara.
Sonthajmer je pokazao interesovanje za detalje ubistva Duška Jovanovića, a zanimalo ga je i na koji način funkcionišu mediji u Crnoj Gori. Jovanovićeva je navela da su državni organi Crne Gore svojom pasivnošću jasno pokazali da nijesu zainteresovani da rasvijetle ubistvo njenog supruga.
Sa Beatris Edvards, direktorkom Međunarodne organizacije za zaštitu zviždača, supruga Duška Jovanovića razgovarala je o problemima slobodnih medija u Crnoj Gori. Edvards je naglasila da postoji mogućnost da njena organizacija započne aktivnosti u našoj zemlji. Jovanovićeva je sagovornici predočila da su novinari koji kritikuju vlast u Crnoj Gori u teškoj situaciji i poručila da je potrebna veća pažnja evropskih institucija povodom pitanja medijskih sloboda.
M.V.
Druga međunarodna nagrada
Slavica Jovanović je kazala da je Fondacija „Duško Jovanović” ustanovila međunarodnu nagradu za istraživačko novinarstvo koja će biti dodjeljivana svake četvrte godine. Ona je podsjetila da je prvu nagradu 2011. godine dobio Endrju Higins, novinar lista „Vašington post”.
–Drugu međunarodnu nagradu za doprinos razvoju istraživačkog novinarstva Fondacija će dodijeliti 27. maja 2015. godine. Nagradu čine povelje Fondacije i novčani fond od 20.000 eura. Prva nagrada iznosiće 10.000 eura, druga 6.000, a treća 4.000 eura. Konkurs će biti otvoren od marta do aprila naredne godine – rekla je Jovanovićeva.
Mekfejden snimio preko 50 emisija
Direktor Centra za istraživačko novinarstvo iz Londona Gevin Mekfejden više od pet decenija je u svijetu novinarstva. Radio je na pričama o korupciji i organizovanom kriminalu, uključujući i teme mučenja političkih zatvorenika. Mekfejden je u Americi snimio preko 50 televizijskih emisija o zloupotrebama javnih ovlašćenja.
Al Paćino glumio Bergmana
Nekadašnji šef deska američke televizije ABC News Louvel Bergman jedan je od autora čuvene emisije „60 minuta”, koja je dobila brojne nagrade za doprinos istraživačkom novinarstvu. Njegov najčuveniji rad je istraživačka emisija o švercu cigareta u SAD. Zanimljivo je napomenuti da je na osnovu te emisije 1999. godine snimljen film „Insajder”, u kome je poznati glumac Al Paćino tumačio lik Bergmana, a režiser je bio Majkl Man.